????

ВИЗЕН РЕЖИМ НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА СО ДРУГИ ДРЖАВИ, СПЕЦИЈАЛНИ АДМИНИСТРАТИВНИ РЕГИОНИ И СУБЈЕКТИ И ТЕРИТОРИЈАЛНИ ВЛАСТИ НЕПРИЗНАТИ КАКО ДРЖАВИ

А Држава, субјекти и административни региони
Б Виза за влез во Република Македонија
В Должина на престој во РМ без виза
Г Виза за влез во странската држава
Д Странски ДКП надлежни за издавање визи на државјани на РМ
Ѓ ДКП на Република Македонија акредитирано за странската држава

Во примена од 01 Јануари 2010 година.


Бр.

А

Б

В

Г

Д

Ѓ

1

Авганистан 5* 11*

ДА

ДА

Софија - +35929625193


2

Австрија 1*

НЕ

90 д

НЕ

Скопје - (02) 3083700

Виена - +4315248757

3

Австралија

НЕ

ДА

Белград - +381113303400

Канбера - +61262826220
Meлбурн - +61398672200

4

Албанија

НЕ

90 д

НЕ

Скопје - (02) 3246728

Тирана - +355 4 2274 765

5

Алжир 5* 11*

ДА

ДА

Белград - +381113671211

6

Ангола 5* 11*

ДА

ДА

Белград - +381113690241

7

Андора 7*

НЕ

ДА

Париз - +33140060330

8

Антигва и Барбуда

НЕ

ДА

9

Азербејџан
3* 8* 11*

ДА

ДА

Анкара - +903124412620

Анкара - +903124399204

10

Аргентина 17*

НЕ

90 д

НЕ

Софија +35929712539

11

Бангладеш 5* 11*

ДА

НЕ

Рим - +39068083540

12

Барбадос

НЕ

90 д

ДА

Брисел - +3227321737

13

Бахами

НЕ

ДА

Лондон - +442074084488

14

Бахреин 11*

ДА

ДА

15

Белгија 1*

НЕ

90 д

НЕ

Холандска Амбасада
Скопје - (02) 3109 250
Белгиска Амбасада
Софија - +35929887280

Брисел - +3227345687

16

Белизе 11*

ДА

ДА


17

Белорусија
3* 8* 11*

ДА

ДА

Белград - +381113616938

Москва - +74991243357

18

Бенин 11*

ДА

ДА

Париз - +33145009882

19

Боливија 11*

ДА

ДА

Рим - +39068841001


20

Босна и Херцеговина

НЕ

90 д

НЕ

Скопје - (02) 3086216

Сараево - +38733206004

21

Боцвана

НЕ

90 д

НЕ

Лондон - +44207499031

22

Бразил

НЕ

ДА

Софија - +359 29719823


23

Брег на Слоновата Коска
11*

ДА

ДА

Париз - +33153646262


24

Брунеи

НЕ

ДА

25

Бугарија
1* 16* 24*

НЕ

90 д

ДА

Скопје - (02) 3229444

Софија - +359 28705098

26

Буркина Фасо 11*

ДА

ДА

Париз 0033143599063

27

Бутан 11*

ДА

ДА


28

Бурунди 5* 11*

ДА

ДА

Париз 0033145206061


29

Бурма / Мианмар
11*

ДА

ДА30

Вануату 11*

ДА

ДА

31

Ватикан

НЕ

90 д

ДА

Љубљана 0038614339204

Рим - +39 06 635 878

32

Велика Британија и Сев. Ирска

НЕ

90 д

ДА

Скопје - (02) 329 9299
www.visa4uk.fco.gov.uk/

Лондон - +44 207 976 0535

33

Венецуела

НЕ

ДА

Софија 0035929870341

34

Виетнам 5* 11*

ДА

ДА

Софија - +359 2 963 2609

Пекинг - +86 10 6532 7846

35

Габон 5* 11*

ДА

ДА

Рим 0039065358970

36

Гана 5* 11*

ДА

ДА

Белград - 00381113440856

37

Гамбија 11*

ДА

90 д

ДА

38

Гвајана 11*

ДА

ДА

Лондон 00441712297684


39

Гватемала

НЕ

НЕ

Рим 003906 36381143

40

Гвинеја 5* 11*

ДА

ДА

Белград 0038111431830

41

Гвинеја Бисао
5* 11*

ДА

ДА

Париз 0033145261851

42

Германија 1*

НЕ

90 д

НЕ

Скопје - 3093900

Берлин - +49 30 890 69 511
Минхен - +49 89 542 44756
Бон - +49 228 23 79 86

43

Гренада 11*

ДА

ДА

Лондон 00442076314277

44

Грузија 8* 13* 11*

ДА

ДА

Анкара 00903124918031

45

Грција 1*

НЕ

90 д

НЕ

Скопје - (02) 3219260

Атина - +30 210 67 49 585
Солун - +30 2310 277 348

46

Данска 1*

НЕ

90 д

НЕ

Скопје 3104067

Копенхаген - +4539766920

47

Доминика 11*

ДА

ДА

48

Доминиканска Република 11*

ДА

90 д

НЕ

Рим 00390636004377/4316

49

Египет 5* 11*

ДА

90 д

ДА

Софија - +359 29870215
Софија - +359 29881509

Каиро - +202 25 172 100

50

Еквадор 11*

ДА

ДА

Белград 0038113440135

51

Екваторијална Гвинеја 11*

ДА

ДА

Париз 0033156885454

52

Ел Салвадор

НЕ

ДА

Рим 0039068076605

53

Еритреа 11*

ДА

ДА

54

Ерменија 11* 19*

ДА

ДА

Софија 003592 4047970 / 4026046

55

Естонија 1*

НЕ

90 д

НЕ

Скопје 3090858

Талин - +372 644 04 94

56

Етиопија 5* 11*

ДА

ДА

Рим 0039064416161

57

Замбија 11*

ДА

ДА

Берлин - +49 228 37 90 34

58

Зимбабве 11*

ДА

ДА

Белград 00381113672996


59

Израел

НЕ

90 д

НЕ

Белград 00381113672400

Тел Авив - +972737154900

60

Индија 5* 11*

ДА

ДА

Софија - +359 2 963 56 75

Њу Делхи
+91 11 4614 2602

61

Индонезија
2* 11*

ДА

ДА

Белград 00381113674062

62

Ирак 5* 11*

ДА

ДА

Белград 0038111467508

63

Иран 2* 5* 11*

ДА

ДА

Софија 003592 9876173

64

Ирска 16*

НЕ

90 д

ДА

Братислава - +421 2 59 30 9611

Лондон - +44 207 976 0535

65

Исланд 1*

НЕ

90 д

НЕ

Скопје 32 44 300

Лондон - +44 207 976 0535

66

Италија 1*

НЕ

90 д

НЕ

Скопје - (02) 32 36 500

Рим - +39 06 84 19 868
Венеција - +39 0415320282

67

Јамајка 11*

ДА

ДА

Женева 0041229080760

68

Јапонија

НЕ

90 д

НЕ

Виена - +431 53 1920

Виена - +43 1 524 8757

69

Јемен 5* 11*

ДА

ДА

Париз 0033153238787

70

Јемен Арапска Република 5* 11*

ДА

ДА

Рим 00390644234299

71

Јордан 5* 11*

ДА

ДА

Анкара - +90 312 44 02 054

72

Јужно Африканска Република 11*

ДА

ДА

Атина 00302106106645


73

Казахстан 11*

ДА

ДА

Виена 0043136791750

Анкара - +903 12 439 92 04

74

Камбоџа 11*

ДА

ДА

Берлин 00493048637901

75

Камерун 5* 11*

ДА

ДА

Бон 004922835638


76

Канада

НЕ

ДА

Виена - +43 1 531 83 000
Белград - +381 11 306 3000

Отава - +1 613 234 38 82
Торонто - +1 416 322 21 96

77

Капе Верде 11*

ДА

ДА

78

Катар 11*

ДА

ДА

Рим - +39 06 44 249 450

Катар - +974 49 31 374

79

Кенија 11* 18*

ДА

ДА

Париз 0033156622525


80

Кина 4* 5* 11*

ДА

ДА

Скопје - (02) 321 3163

Пекинг - +86 10 6532 7846

81

Кипар 1*

НЕ

90 д

ДА

Белград 00381113672725

82

Киргистан 11*

ДА

ДА

Анкара - +90 312 491 35 28

Анкара - +903 12 439 92 04

83

Кирибати 11*

ДА

ДА

84

Колумбија 11*

ДА

ДА

Виена 004314084132

85

Комори 11*

ДА

ДА

86

Конго, Република
5* 11*

ДА

ДА

Рим 0039068417422

87

Конго, Демок. Република 11*

ДА

ДА

Рим 00390642010779

88

Кореја/Јужна

НЕ

ДА

Софија - +35929712181

89

Кореја/Северна
11*

ДА

ДА

Софија - +359 2 975 33 40

Пекинг - +86 10 6532 7846

90

Коста Рика

НЕ

ДА

Рим 00390684242853

91

Косово

НЕ

НЕ

Приштина - +381 38 247 462

92

Куба

НЕ

90 д

НЕ

Софија - +359 2 872 20 14

93

Кувајт 11*

ДА

ДА

Анкара - +90 312 446 45 78

94

Лаос 11*

ДА

ДА

Париз 0033145530298

95

Латвија (Летонија)
1*

НЕ

90 д

НЕ

Скопје 3093900/3093801

Варшава - +48 22 651 7291

96

Лесото 11*

ДА

ДА

Рим - +39 06 85 42 496

97

Либан 5* 11*

ДА

ДА

Анкара 00903124467485

98

Либерија 11*

ДА

ДА

Рим 00390630362212

99

Либија 5* 11*

ДА

ДА

Белград 0038111 668253

100

Литванија 1*

НЕ

90 д

НЕ

Варшава 004822 635 97 94

Варшава - +48 22 651 7291

101

Лихтенштајн

НЕ

90 д

ДА

Скопје 3103309/10

Берн - +41 31 352 00 02

102

Луксембург 1*

НЕ

90 д

НЕ

Скопје 3109250

Брисел - +32 2 734 56 87

103

Мадагаскар 11*

ДА

ДА

Рим 00390636307797

104

Макао-спец. дм. регион на НР Кина
7*

НЕ

ДА

105

Малави 11*

ДА

ДА

106

Малдиви 9 * 11*

ДА

ДА

107

Малезија

НЕ

90 д

НЕ

Будимпешта - +361 248 0810

108

Мали 11*

ДА

ДА

Рим 00390644254068

109

Малта 1*

НЕ

90 д

НЕ

Рим 0039066879947

Рим - +39 06 84 19 868

110

Маријана Северна
11*

ДА

ДА

111

Мароко 5* 11*

ДА

ДА

Софија - +359 2 865 11 26

112

Маршалски Острови 11*

ДА

ДА

113

Мауританија 11*

ДА

ДА

Париз 0033145048854

114

Маурициус

НЕ

ДА

Париз 0033142273019

115

Мексико

НЕ

ДА

Белград - +381113674170

116

Микронезија 11*

ДА

ДА

117

Мозамбик 11*

ДА

ДА

Рим 0039068074582

118

Молдова 5* 2* 11*

ДА

ДА

Софија - +359 2 935 60 15

Софија - +359 2 870 15 60

119

Монако 1*

НЕ

90 д

ДА

Скопје 32 44 300

120

Монголија 4* 11*

ДА

ДА

Трст 0039040575422

Пекинг - +86 10 6532 7846

121

Намибија 11*

ДА

ДА

122

Нару 11*

ДА

ДА

123

Непал 11*

ДА

ДА

Берлин 00493034359920

124

Нигер 5* 11*

ДА

ДА

Рим 0039063729013

125

Нигерија 5* 11*

ДА

ДА

Будимпешта 003612122021

126

Никарагва

НЕ

НЕ

Рим 0039068414693


127

Нов Зеланд

НЕ

90 д

ДА

Хаг 003170 3658037


128

Нова Гвинеја Папуа 11*

ДА

ДА

Лондон 00442079300922


129

Норвешка 1*

НЕ

90 д

НЕ

Скопје - (02) 32 38 525

Стокхолм - +46 8 667 21 45

130

Обе. Арапски Емирати 5* 11*

ДА

ДА

Рим 00390636306100/Ск.3118692

Анкара - +903 12 439 92 04

131

Оман 5* 11*

ДА

ДА

Рим 00390636300517

132

Палестински власти - субјекти и териториални власти
непризнати како држави 5* 11*

ДА

ДА

133

Пакистан 5* 11*

ДА

ДА

Анкара - +90 312 427 14 10

134

Палу 11*

ДА

ДА


135

Панама

НЕ

ДА

Рим 00390644252173


136

Парагвај

НЕ

ДА

Рим 00390644704684

137

Перу 2* 21* 22*

НЕ

90д

ДА

Букурешт - +40 21 211 18 19

138

Полска 1*

НЕ

НЕ

Скопје - (02) 3112647

Варшава - +48 22 651 7291

139

Португалија 1*

НЕ

НЕ

Скопје 32 44 300

Париз - +331 45 77 10 50

140

Романија
16* 24*

НЕ

ДА

Скопје - (02) 322 80 58

Букурешт - +40 21 2100880

141

Руанда 5* 11*

ДА

ДА

Брисел 003227630721

142

Русија 2* 11* 27*

ДА

ДА

Скопје - (02) 311 71 60

Москва - +7499 124 33 57

143

САД

НЕ

90 д

ДА

Скопје - (02) 310 2000

Вашингтон - +1 202 6670501
Чикаго - +1 312 419 8020
Детроит - +1 248 354 55 37

144

Самоа Западна
11*

ДА

ДА

145

Сан Марино

НЕ

90д

ДА

Рим 0039068074582

146

Саудиска Арабија
5* 11*

ДА

ДА

Лондон 00442079173000

Анкара - +903 12 439 92 04

147

Сао Томе и Принципе 11*

ДА

ДА

148

Свазиленд 11*

ДА

ДА

149

Света Лучија 11*

ДА

ДА

150

Свети Винсент и Гренадини 11*

ДА

ДА

151

Свети Китс и Невис

НЕ

ДА

152

Соломонски Острови 11*

ДА

ДА

153

Суринам 11*

ДА

ДА

154

Сејшелски Острови

НЕ


НЕ

Париз 033142305747

155

Сенегал 5* 11*

ДА

ДА

Рим 0039066872381

156

Сиера Леоне 11*

ДА

ДА

Москва 0070404154166

157

Сингапур 14*

НЕ

НЕ

Женева 0041229296655

158

Сирија 5* 11*

ДА

ДА

Софија 0035929625742

159

Словачка 1*

НЕ

90д

НЕ

Белград - +381113010010

Виена 004315248756

160

Словенија 1*

НЕ

НЕ

Скопје - (02) 317 8730 / 317 8734

Љубљана - +386 14210021

161

Сомалија 5* 11*

ДА

ДА

Москва 0070403170622

162

Судан 5* 11*

ДА

ДА

Рим 0039064403609

163

Србија 20*

НЕ

90д

НЕ

Скопје – (02) 3129298

Белград - +381 11 3284981

164

Тајван 2* 11* субјекти и териториални власти
непризнати како држави

ДА

ДА

Атина 00302106776750

165

Тајланд 11*

ДА

ДА

Будимпешта 003614384020

166

Танзанија 11*

ДА

ДА

Рим 00390633485801

167

Таџикистан 11*

ДА

ДА

Анкара 00903124461602

168

Тимор Источен
11*

ДА

ДА

169

Того 11*

ДА

ДА

Париз 0033143801213

170

Тонга 11*

ДА

ДА

171

Тринидад и Тобаго 11*

ДА

ДА

Женева 0041229180380

172

Тувалу 11*

ДА

ДА

173

Тунис 5* 11*

ДА

НЕ

Белград 00381113691961


174

Туркменистан
11*

ДА

60д

ДА

Анкара 00903124417122

175

Турција

НЕ

60д

НЕ

Скопје - (02) 311 3270

Анкара - +903 12 439 92 04
Истанбул - +90 212 251 22 33

176

Уганда 11*

ДА

ДА

Рим 0039063225220


177

Узбекистан 11*

ДА

ДА

Анкара 00903124409269

Анкара - +903 12 439 92 04

178

Украина 3* 8 *11*

ДА

ДА

Скопје (02) 317 8120

Киев - +380 44 238 66 16

179

Унгарија 1*

НЕ

90д

НЕ

Скопје – (02) 3092046

Будимпешта
+36 1 33 60 511

180

Уругвај

НЕ

ДА

Истанбул 00902163340406

181

Филипини 5* 11*

ДА

ДА

Атина 00302106721883

182

Финска 1*

НЕ

НЕ

Белград 00381113065400

Стокхолм - +46 8 667 21 45

183

Фиџи 11*

ДА

ДА

184

Франција 1*

НЕ

НЕ

Скопје 32 44 300

Париз - +331 45 77 10 50

185

Хаити

ДА

ДА

Рим 00390644254106

186

Холандија 1*

НЕ

НЕ

Скопје - (02) 3109250

Хаг - +31 70 427 44 64

187

Хонг Конг - спец. административен регион на НР Кина

НЕ

НЕ

Скопје 3135647

Пекинг - +861065327846

188

Хондурас

НЕ

НЕ

Рим 003906 3220516

189

Хрватска

НЕ

НЕ

Скопје - +389 2 3248 173

Загреб - +385 1 45 72 812

190

Ценрал.Африк. Република 11*

ДА

ДА

Париз 0033145273721

191

Чад 11*

ДА

ДА

Москва 0070404154139

192

Чиле

НЕ

ДА

Загреб 00385 14611408/9/60

193

Чешка 1*

НЕ

90д

НЕ

Скопје - +389 2 3081 200

Прага - +420 222 521 093

194

Црна Гора 20*

НЕ

60д

НЕ

Скопје 3227277

Подгорица - +38281667415

195

Џибути 11*

ДА

90д

ДА

196

Швајцарија 1*

НЕ

НЕ

Скопје - (02) 310 3310/ 310 3330

Берн - +41 31 352 00 02

197

Шведска 1*

НЕ

НЕ

Скопје - (02) 329 7880

Стокхолм - +46 8 667 21 45

198

Шпанија 1*

НЕ

НЕ

Скопје - (02) 3215411

Мадрид - +34 91 571 7298

199

Шри Ланка
5* 11*

ДА

НЕ

Виена - +43 1 503 79 88


НАПОМЕНА:

 • 1*. Виза не е потребна за носители на македонски биометриски патни исправи.
 • 2*. Виза не е потребна за носители на дипломатски и службени патни исправи двострано.
 • 3*. За државјани на Република Македонија и на Азербејџан, Белорусија и Украина ќе се применува Спогодбата
 • склучена меѓу Владата на поранешните СССР и СФРЈ за взаемни патувања на граѓани, од 3.10.1989 година.
  Според Спогодбата виза не е потребна:
  а. за дипломатски и службени патни исправи и за граѓанските патни исправи клаузула “деловно”
  б. за туристички и групни патувања во организација на туристички агенции и поединечно со “ваучер”
  в. со заверка на покана ако се оди во посета на роднини или пријатели или со “заверена телеграма” во итни случаи (свечености, болести и сл.) до 90 дена.
  г. за посета на гроб на роднина што се докажува со потврда од Црвен Крст
  д. за патување заради здравствени прегледи или консултации, се приложува упат или покана од здравствена организација.
  Во сите други случаи потребна е виза.
 • 4* Не е потребна виза за дипломатски и службени пасоши и пасош со клаузула деловно, двострано и за обичен
 • кинески пасош за службени потреби-passport for public affairs).
 • 5* За издавање визи за влез во РМ на државјаните на овие држави потребна е согласност од МВР, освен за
 • носителите на дипломатски и службени пасоши на Р.Молдова.
 • 6*
 • 7* Доколку, се поседува Шенген виза или претсој во земјите од шенген зоната, не е потребна виза за влез во
  странската замја.
 • 8* За овие земји не се наплатува такса при издавање визи за влез во РМ. Се наплаќаат само фактички трошоци.
 • 9* Визата се издава на аеродром, со предходно обезбедување на: повратна авио карта, хотелска резервација или
  доказ на поседување на финансиски средства.
 • 10*
 • 11* Секој странец кој поседува важечка Шенген Ц виза, може да влезе во Република Македонија без да поседува македонска виза, но должината на престојот се лимитира со условите наведени во Шенген визата. Нагласуваме дека горенаведената Одлука не се однесува на национални визи издадени од Шенген земјите, односно Шенген визата треба да биде со важност за целата Шенген зона.
 • 12*
 • 13* За патување на државјани на овие држави во РМ, се применува Спогодбата наведена во точка 3*.
  За патување на државјани на РМ во овие држави, потребна е виза.
 • 14* За туристички престој на државјани на РМ во Сингапур, до 14 дена, не е потребна виза, а за престој по други основи, виза е потребна.
 • 15* За туристички престој на државјани на РМ во Хонг Конг, до 15 дена, не е потребна виза, а за престој по други основи, виза е потребна.
 • 16* Визите за краток престој до 90 дена, за државјаните на РМ, бесплатно ги издаваат следните држави :
  - Бугарија
  - Романија и
  - Ирска
 • 17* Согласно билатералната спогодба со Аргентина, државјаните на двете земји, носители на обични пасоши, можат без виза да патуваат во другата држава и престојуваат туристички до 3 месеци. За патување и престој по други основи и за носители на дипломатски и службени пасоши, потребна е виза.
 • 18* Државјаните на РМ со обични пасоши, можат без виза да патуваат во Кенија и да престојуваат туристички до 3 месеци. За патување и престој по други основи и за носители на дипломатски и службени пасоши, потребна е виза, која се добива на граница (најава со нота).
 • 19* Визи за државјаните на РМ може да бидат издавани на граница на влегување.
 • 20* Такса не се наплатува за одобрување на привремен и постојан престој за државјаните на двете држави.
 • 21* За носителите на специјални патни исправи на Перу виза не потребна.
 • 22* За туристичко патување виза не е потребна, за студенти и деловно патување виза е потребна.
 • 23*
 • 24* Македонските државјани кои поседуваат шенген визи може да транизитираат низ Р.Бугарија и Р.Романија до 5 дена.
 • 25*
 • 26*
 • 27* За државјани на Република Македонија и на Руската федерација се применува Спогодбата склучена меѓу Владата на Република Македонија и Владата на Руската федерација за услови на заемни патувања на државјаните на Република Македонија и на Руската Федерација (Сл. Весник на РМ бр.40 од 19.09.2008 г.).Согласно Спогодбата:
  - виза не е потребна:
  а) носители на дипломатски и службени патни исправи на двете држави (престој не подолг од 90 дена)
  б) државјаните на двете држави кои имаат одобрение за привремен или постојан престој на територијата на другата државата
  в) државјани на двете држави кои патуваат на територијата на другата држава заради:
  *остварување на деловни контакти, размена во научно-техничка, образовната, културната, спортската област и новинарската дејност, краткорочен студиски престој и лекување, како и посета на роднини или познати (престој до 90 дена, врз основа на покана од физички или правни лица оформена согласно законодавство на секоја држава)
  * туристички патувања (престој до 30 дена, врз основа на оригинален договор за давање туристички услуги (ваучер) и потврда за прифаќање на странскиот турист од организацијата која врши туристичка дејност на територијата на другата држава
  Во сите други случаи потребна е виза.
  Од наплаќање на такси за издавање на виза се ослободени одредени категории на државјани на двете држави
  - За носителите на патни исправи на ООН не е потребна виза.
  - За сите држави, визите се издаваат единствено во ДКП на РМ во странство.

Аранжмани

Нашата туристичка агенција нуди голем број на аранжмани.
прочитај повеќе »
Aвтобуски превоз

Патувајте брзо и безбедно со Македонија Сообраќај.
прочитај повеќе »
Хотели / Апартмани


Погледнете ги објектите со кои располагаме.

прочитај повеќе »

 

Контакт

За подетални информации контактирајте не...
прочитај повеќе »

© 2011 | Македонија Сообраќај | Сите права се задржани.

Designed & developed by Artisoft.